O filmie

Mroczny komediodramat, uhonorowany dwoma Oscarami za wybitne kreacje aktorskie. Do czego posunie się matka, której córka została brutalnie zamordowana, a śledztwo utknęło w martwym punkcie? Co można napisać na billboardzie, a czego nie?

Akcja tego filmu rozgrywa się w fikcyjnym Ebbing, w stanie Missouri, ale fabuła inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Małe miasteczko na amerykańskiej prowincji. Od morderstwa córki minęło kilka miesięcy, a miejscowa policja nadal nie wpadła na trop sprawcy tej zbrodni, więc zrozpaczona matka, Mildred Hayes (nagrodzona Oscarem za rolę pierwszoplanową w tym filmie Frances McDormand) wynajmuje trzy tablice reklamowe na drodze wiodącej do miasteczka i umieszcza na nich prowokacyjny przekaz. Zdesperowana kobieta decyduje się na to śmiałe posunięcie, by zmusić śledczych do działania. Jej niekonwencjonalny apel jest przede wszystkim skierowany do szanowanego przez lokalną społeczność, szefa policji, szeryfa Williama Willoughby’ego (nominowany trzykrotnie do Oscara, Woody Harrelson). Gdy do akcji wkracza zastępca szeryfa, posterunkowy Dixon (nagrodzony Oscarem za rolę drugoplanową w tym filmie, Sam Rckwell) - niezrównoważony psychicznie, porywczy maminsynek, z zamiłowaniem do przemocy - polemika między kobietą w żałobie, która bierze sprawiedliwość w swoje ręce, a lokalnymi stróżami prawa przeradza się w wojnę…

Mildred to silna, zdeterminowana i pełna gniewu kobieta, którą kieruje rozpacz. To jest trzon tej historii. […] Jej sercem jest wielki dramat, ale mam nadzieję, że humor i wzruszenia to równoważą - mówi twórca tego filmu, Martin McDonagh. „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” to trzeci film tego irlandzkiego dramaturga, scenarzysty i reżysera. Uhonorowano go Oscarem za film krótkometrażowy „Sześciostrzałowiec” (2006) i nominowano do tej najważniejszej filmowej nagrody za scenariusz oryginalny do filmu „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” (2008) oraz dwukrotnie nominowano za  „Trzy billboardy…” - w kategoriach: Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy film (2017 roku). Martin McDonagh za swój scenariusz otrzymał też Nagrodę Festiwalową podczas MFF w Wenecji (2017) i BAFTA (2018).

Film „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” zdobył ogółem 43 nagrody i był 65 razy nominowany. Oprócz dwóch Oscarów, którymi uhonorowano parę znakomitych aktorów: Frances McDormand (zdobywczynię czterech Oscarów – „Fargo”, „Nomadland”) i Sama Rockwella (znanego z kreacji w takich głośnych dziełach filmowych, jak: „Niebezpieczny umysł”, „Jojo Rabbit” czy „Vice”), było również pięć nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej w kategoriach: Najlepszy film (2018), Najlepszy aktor drugoplanowy (Woody Harrelson), Najlepszy scenariusz, Najlepsza muzyka oryginalna (Carter Burwell), Najlepszy montaż (John Gregory). Ta wyjątkowa produkcja filmowa otrzymała też cztery Złote Globy w kategoriach: Najlepszy dramat (2018), Najlepsza aktorka w dramacie (Frances McDormand), Najlepszy aktor drugoplanowy (Sam Rockwell) i Najlepszy scenariusz (Martin McDonagh) oraz dwie nominacje do tego prestiżowego wyróżnienia.

Wszystkie filmy
Sortuj:
  • data emisji
  • alfabetycznie